Značení kabelů
Klubka neoznačených a neupravených kabelů v rozvaděči je věc, které se dá snadno předejít. Je lepší si dát trochu práce s označením kabelů než jako za trest dohledávat poruchu. Proto se vyplatí si nakoupit plnou kapsu kabelových komponent, abychom je měli stále po ruce. Nikdy se neztratí ani štítkovač.
Barvy vodičů
Jednotlivé vodiče se značí různými barvami podle platných norem a standardů, které platí v České republice i další části Evropské Unie. Vodič pro fázi (L) se může označovat černou, hnědou nebo šedou barvou. Nulový vodič (N) je světle modrý a ochranný vodič (PE) má zelenožlutou barvu, nesmí se přeznačovat ani jistit. Jestliže se v kabelu nachází 6 a více vodičů, vodiče se mohou značit pro lepší orientaci čísly. Vodiče musí být značeny vždy jednoznačně, aby nedošlo k záměně.
Materiál štítků
Kabelové štítky a návlečky musí být ze speciálního materiálu. Lidé si občas označují rozvaděče sami, aby se v nich lépe vyznali, např. držáky na komponenty z 3D tiskárny. Problém je v tom, že elektrotechnické komponenty by měly odpovídat aktuálním normám ČSN. Což doma vytištěné držáky splňovat mohou, ale splnění normy platí pouze v případě, pokud k tomu koupíte ještě certifikaci pro tu danou normu.
Norma ČSN EN 13501-1 kromě jiného ukládá, že štítky musí být čitelné po celou dobu životnosti kabelu, musí být z hmot třídy reakce na oheň A1, A2 nebo B při klasifikaci dle normy. Kabelové štítky mají mít nejmenší velikost 3,5 mm obsahovat označení kabelu podle projektové dokumentace.
Manuální označování kabelů
Manuální označování kabelů může být v pořádku, pokud dodržíme několik důležitých pravidel. K popisování stačí fixy neboli permanentní popisovače, aby se nám nápis nerozmazal, a dále komponenty, na které budete psát, tedy dutinky nebo návlečky různých velikostí. Můžete si také zakoupit celou značící dutinku a nastříhat si ji předem na kousky, protože během práce by vás to jen zdržovalo. V kategorii kabelového příslušenství naleznete také plastové etikety a kabelové štítky, které se na kabel připevňují vázacími pásky.
Elektrické označování kabelů
Pro velké průmyslové stroje máte speciální velkou tiskárnu na štítky, některé tiskárny vám tím kabel rovnou i obalí. Značení stovky kabelů manuálně zní značně neefektivně, ale pokud pracujeme na zakázkách např. v domácnostech, stavbách nebo panelových domech, potřebujeme něco přenosného. Pro elektrikáře a dataře je výhodné si pořídit profesionální štítkovač, kam zadáte potřebný popis.
Proč štítkovač?
Toto zařízení dokáže značně usnadnit práci, protože umožňuje spoustu vestavěných funkcí jako je tisk symbolů, tisk z mobilu přes Bluetooth atp. U těchto zařízení dejte pozor na dostatečný výkon, protože štítkovače s nízkou rychlostí mohou pracovat velmi pomalu, což může vést ke značnému stresu. Do štítkovače patří popisovací pásky a trubičky z materiálu, který musí být určen pro elektroinstalaci, což platí pro polyester, nylon nebo akryl.
Smršťovací bužírky
Během chvilky tak máte vytištěný potřebný štítek, který přilepíte na smršťovací bužírku. Práce se smršťovacími bužírkami zabere víc času, protože se musí nahřívat. S vodiči pak ale drží naprosto dokonale.
Správné značení kabelu usnadní přehlednost a zjednoduší např. diagnostiku poruch. Pravidla pro značení naleznete v odpovídajících normách ČSN. Kromě manuálního označování se používá především štítkovač zajišťující rychlou efektivitu práce.