Jak fungují různé typy zkoušeček napětí?
Elektrikářská zkoušečka napětí slouží pro zjištění přítomnosti nebo nepřítomnosti elektrického napětí u vodičů, domácích spotřebičů, v zásuvkách, nebo v rozvaděčích a obecně v elektrických obvodech a bude se hodit nejen profi elektrikářům.
Nejčastěji se používá dvoupólová varianta, která jako jediná splňuje požadavky normy VDE 0682-401 a platné předpisy pro bezpečnou práci na elektrických zařízeních. Umožňuje přesné měření napětí až do 1000 V včetně detekce zbytkového proudu a kontrolu správnosti zapojení vodičů.
Je proto důležité mít zkoušečku vždy u sebe během jakékoli manipulace s elektrickými obvody. Ověřuje totiž, jestli je obvod bezpečný pro práci.
Jednopólové zkoušečky napětí
Jaké jsou nejdostupnější a nejlevnější testery napětí? Pořiďte si jednoduché zařízení v podobě jednopólové zkoušečky = fázovky! Může vás to zachránit od nepříjemného „kopnutí“ elektrickým proudem.
Jednoduché fázové elektro zkoušečky vypadají jako šroubovák, a tím pádem nezaberou mnoho místa. Přítomnost napětí signalizují buď pomocí vestavěné doutnavky nebo LED diody. Není úplně 100%, protože zde může nastat chybovost kvůli statické elektřině. Fázové zkoušečky totiž fungují na principu kapacitní vazby. Jakmile se tester dotkne fáze, přes zadní část fázovky projde slabý proud přes lidské tělo do země. Dejte pozor, abyste se prsty dotýkaly konce zkoušečky pro uzavření elektrického obvodu. Měření je orientační – neukazuje přesné napětí, ale přítomnost fáze.
Fázovku M. A. T. 552887 si může dovolit každý.
Bezkontaktní zkoušečky napětí
Další kapitola jsou bezkontaktní zkoušečky napětí, které mají obvykle jednu sondu a vypadají jako pero, propiska či fix, říkat tomu můžete, jak je libo. Tyto zkoušečky jsou schopny odhalit přítomnost napětí např. v kabelu bez možnosti či nutnosti jej oholit nebo ve vodičích za stěnami. Tak snížíme riziko, že při vrtání do zdi trefíme kabel. Tyto zkoušečky bývají vybaveny optickou a akustickou signalizací.
Mezi ty nejoblíbenější patří jednoznačně zkoušečka napětí FLUKE 2AC.
Dvoupólové zkoušečky napětí
Přesnější detekci napětí včetně měření fáze, nulového vodiče a indikace polarity umožňují vadasky čili dvoupólové zkoušečky napětí. Tyto zkoušečky mají 2 měřicí hroty, které měří rozdíl potenciálů mezi dvěma body - fázovým a nulovým vodičem, mezi dvěma fázemi (v třífázových sítích) nebo mezi fází a zemí. Indikace napětí probíhá skrze akustický či světelný signál, případně se hodnoty ukáží na LED displeji, pokud jím daná zkoušečka disponuje. Moderní zkoušečky napětí často obsahují i automatické testovací funkce a přehledné zobrazení úrovně napětí.
Zkoušečky Testboy patří mezi jedničky na trhu. Na obrázku vidíte zkoušečku TESTBOY NM 00200027.
Nutno podotknout, že ne každá zkoušečka má všechny funkce (LED indikaci na určení polarity, LED displej, který ukazuje všechny údaje apod.). S každou zkoušečkou se také jinak pracuje, je potřeba se vždy podívat do návodu.
Jak funguje elektromagnetická zkoušečka napětí
Elektromagnetické zkoušečky jsou ty bezkontaktní. Na tomto způsobu zkoušečky fungovaly původně a díky výhodám uvedeným výše se používají dodnes. Detekují elektromagnetické pole kolem živého vodiče, jímž protéká elektrická energie. Neumějí nám udat přesnou hodnotu napětí, dokáží pouze rozpoznat, jestli je vodič pod napětím nebo ne. Uvnitř elektromagnetických zkoušeček se nachází feritové jádro, které se pohybuje, když se do cívky pustí elektrický proud. Vytvořené magnetické pole přitahuje jádro ovládající indikátor. Ten ukazuje, jestli proud zkoušečkou protéká. Jakmile se proud vypne, pružina jádro vrátí zpět.
Impendance u elektronické zkoušečky
Elektronické zkoušečky klasicky odhalují přítomnost napětí v obvodu, zjišťujeme, jestli je obvod „živý“. Výhodou těchto elektro zkoušeček je již více bytelná konstrukce, v některých případech i s utěsněním na vyšší stupeň IP, což znamená, že je elektrikáři mohou nosit v kapse na stavbě i v podmínkách nepříliš příznivých. Nejdůležitější vlastnost dvoupólových elekro zkoušeček je vysoká vstupní impendance, díky čemuž může pracovat s výrazně nízkým vstupním proudem, což znamená, že se u ní minimalizuje riziko přetížení a poškození přístroje.
Elektronická zkoušečka však může právě díky vyšší impendanci ukazovat napětí i na vedlejším podélném vodiči, který pod proudem není, protože dokáže zachytit i velmi slabé napětí, které však nemusí znamenat, že vodičem skutečně prochází elektrická energie, což s sebou nese i výhodu, že je lepší falešné varování nežli opravdové zranění.