Na co dát pozor při výběru prodlužovacího kabelu na zahradu či terasu
Při pořizování prodlužovacího kabelu do exteriéru bychom měli brát v potaz hned několik parametrů. Jejich přehlédnutí či podcenění může mít v některých případech i velmi vážné následky včetně úrazu elektrickým proudem.
Základním měřítkem, kterým se řídí výběr jakéhokoliv elektromateriálu, který bude umístěn venku či ve vlhkém prostředí, je stupeň krytí – tedy údaj začínající IP. Ten označuje odolnost elektrických zařízení proti vniknutí cizích těles a vody. Pro prodlužovací kabely do venkovního prostředí je doporučena minimální ochrana krytí IP43.
Prodlužovací kabel na bubnu umístěný na zahradě
Důležitá kritéria pro výběr prodlužovacího kabelu
Průřez vodiče
Dalším důležitým kritériem je průřez vodiče – čím větší, tím větší výkon může přenést. To je třeba zohlednit, pokud plánujete zapojit spotřebič nebo více spotřebičů s vyšším příkonem. Nejčastější průřezy kabelů jsou 0,75 mm2, 1 mm2 a 1,5 mm2. Pro ně platí:
- Vodič s průřezem 0,75 mm2 je určen pro proud do 6 A a příkon 1400 W.
- Vodič s průřezem 1 mm2 je určen pro proud do 10 A a příkon 2300 W.
- Vodič s průřezem 1,5 mm2 je určen pro proud do 16 A a příkon 3680 W.
Například příkon sekačky se pohybuje okolo 1500 W, řetězové motorové pily pak dosahují v průměru 2400 W. Proto je vždy potřeba si předem rozmyslet, které a kolik elektrospotřebičů chcete připojit.
Materiál izolace
Dále byste měli věnovat pozornost materiálu izolace. Ta je nejčastěji vyrobena z PVC nebo gumy. Izolace z PVC není vhodná do míst, kde se teplota dostane pod 5°C. Pro exteriér proto doporučujeme spíše gumové prodlužovačky.
Materiál a doporučené namáhání kabelu poznáte podle kódu, který najdete na kabelu vylisovaný v podobě Hxxyy-F. Xx je číselné označení odolnosti prodlužovacího kabelu (03 označuje nejzranitelnější, 05 středně namáhané a 07 nejodolnější). Yy poukazuje na materiál pláště a izolace – VV označuje PVC, RR izolaci a plášť z gumy a RN gumovou izolaci vodičů a plášť kabelu z chloroprenového kaučuku. U kabelových bubnů se nejčastěji setkáte s označením H05RR-F.
Gumový prodlužovací kabel na bubnu 25 metrů od firmy Bachmann
Délka prodlužovacího kabelu
Důležitým parametrem je dále délka prodlužovacího kabelu, a to nejen z čistě praktických důvodů, ale i kvůli chlazení kabelu. Při nadproudu může docházet k zahřívání kabelu a případně i poškození izolace. To je nebezpečné především, pokud je kabel smotaný na kabelovém bubnu, a hůře se proto ochlazuje – při vysokém stádiu přehřátí může dojít i k požáru. Před připojením větší zátěže proto prodlužovací buben vždy plně rozviňte! Prevencí proti této situaci je pořízení venkovního prodlužovacího kabelu s tepelnou pojistkou – díky té dojde při přehřívání k odpojení spotřebičů ze sítě.
Venkovní prodlužovačky nad 10 metrů se v drtivé většině vyrábí namotané na bubnovém navijáku s madlem. Praktickou variantou je provedení s automatickým navíjením kabelu. V neposlední řadě pak samozřejmě dbejte na počet zásuvek, ale i barevné provedení a váhu, pokud je chcete často přenášet.
Venkovní prodlužovací kabely na bubnu na našem e-shopu
Na našem eshopu najdete venkovní prodlužovačky v provedení exteriérových prodlužovacích kabelových bubnů. Ty mají tepelnou pojistku a průřez 1,5 mm2 a nabízíme je v délce 15 m – 50 m. Můžete je koupit buď s 1,nebo 4 zásuvkami se zemnicím kolíkem.
Německá firma Solight nabízí prodlužovačky se 4 zásuvkami dlouhé 25 m a 50 m. Kabelové bubny Emos jsou cenově výhodnější a nabízí kombinace 1 a 4 zásuvek a prodlužovacího kabelu dlouhého 25 a 50 metrů. Prodlužovací kabel as - Schwabe je samonavíjecí a dlouhý 15 metrů.
Další doplňky
Prodlužovačky nejčastěji zapojíte do venkovních zásuvek s vyšším krytím. Přečtěte si článek o novince na našem e-shopu Průmyslové zásuvky a vypínače 27 Combi nebo si prohlédněte naše venkovní zásuvky a zásuvkové sloupky.
Psali jsme také o designových prodlužovacích kabelech a rozbočovačích PowerCube vhodných do interiéru.