Nepodceňte venkovní osvětlení
Venkovní svítidla mají hned několik účelů. Kromě čistě dekorativního využití a praktického aspektu, kterým je zjednodušení pohybu na terase či zahradě po tmě, může pomoci například i proti vyloupení domu. Oproti osvětlení interiéru musí venkovní světla splňovat i několik dalších technických parametrů.
Výběr a rozmístění venkovního osvětlení byste měli rozmýšlet už při zakládání zahrady či stavbě terasy. To je důležité především z bezpečnostního hlediska - elektroinstalaci vždy konzultujte s odborníkem, který ji bude následně realizovat. Do exteriéru nekupujte světla bez atestace, ale pouze certifikované venkovní osvětlení k tomu určené. Jaké parametry by mělo splňovat?
Důležité parametry venkovních svítidel
Stupeň krytí
V první řadě se vždy soustřeďte na stupeň krytí označovaný IP - ten musí svítidlo ochránit před vnějšími vlivy, ať už se jedná o prach, výkyvy teplot nebo vlhkost a mokro či dokonce sníh. Pokud instalujete osvětlení pod stříšku, terasu či altán, postačí vám stupeň krytí IP44, což značí ochranu proti atmosférické vlhkosti a prachu. V případě, že bude svítidlo pod širým nebem, zvolte ochranu krytí alespoň IP54, která značí odolnost vůči stříkající vodě. Pokud budete mít svítidla zabudovaná do země, nebo v okolí bazénu, sáhněte po světlech minimálně s ochranou IP65, která světlo ochrání proti ponoření do vody.
Venkovní nástěnné svítidlo EGLO Laterna
Úhel vyzařování
Dalším důležitým parametrem je úhel vyzařování. Venkovní osvětlení by nemělo oslňovat sousední pozemky, případně kolemjedoucí (u silnice cyklisty, řidiče apod.). Na druhou stranu ale musíte dbát na to, aby svítidla kvalitně ozářila vše, co potřebujete, čímž eliminujete temné kouty a tedy i nebezpečná zaškobrtnutí.
Světelný tok
Při výběru venkovních svítidel vždy zvažujte světelný tok měřený v lumenech (lm). Nejnižší intenzita okolo 100 lm vystačí pro chodníky kolem domu. Vyšší intenzita je určena pro osvětlení vchodových dveří, kde je potřebovat dobře vidět na zámek. Pergoly a přístřešky určené k pracovním aktivitám či posezení s knihou by pak měly disponovat světlem s nejvyšší intenzitou, která může přesahovat 1500 lm.
Pojezdové svítidlo usnadní parkování v garáži
Pro venkovní LED osvětlení doporučují odborníci použít svítidla s neutrální či studenou bílou barvou, tedy s teplotou chromatičnosti 4000 K až 6000 K. Venkovní svítidla by měla být bezúdržbová a vyrobená z kvalitních materiálů. Při výběru nesáhnete vedle, pokud zvolíte svítidlo vyrobené z vysoce odolného plastu. Vhodné je i speciální tvrzené sklo a některé typy kovů, jako je nerezová ocel či hliník.
Vhodné rozmístění venkovního osvětlení
Aby vaše zahrada a terasa poskytovaly veškerý komfort, je vhodné promyslet, k čemu všemu budete venkovní svítidla využívat. Budete chtít na terase pracovat na notebooku, nebo zde chcete pořádat večírky? Přes která místa se vám na zahradě za tmy obtížně chodí? Chcete, aby venkovní osvětlení bylo výrazné a podtrhovalo architektonické a zahradní prvky vašeho domova, nebo se soustředíte pouze na praktickou roli?
Největší efekt dosáhnete kombinací různých typů svítidel, ty však zároveň vybírejte s ohledem na celkovou spotřebu. Elektrickou energii vám pomohou ušetřit venkovní světla s pohybovým čidlem, která snímají pohybující se objekt pomocí teploty v zóně rozdělené na kvadranty. Po opuštění daného kvadrantu světlo zhasne. Využijete je například k osvětlení vstupních dveří a brány, u kterých nebudete muset hledat vypínač po tmě, či se pokoušet rozsvěcet s plnýma rukama. Vyberte svítidlo tak, aby byl tok světla dostatečný a zvládl osvětlit zámek. K tomu vám výborně poslouží venkovní nástěnná a stropní svítidla s čidlem.
Venkovní stropní svítidlo s pohybovým čipem Panlux Olga
Osvětlení přístupové cesty ke dveřím či garážinemusí být intenzivní, ale pro dobrou přehlednost terénu je vhodné více svítidel podél trasy. Vybírejte tak, aby vás světla po cestě příliš neoslňovala. Doporučujeme pořídit pojezdová svítidla, jež nenaruší vzhled okolí a jsou navíc velmi odolná, takže přes ně můžete klidně přejet automobilem. U pozemních svítidel myslete na to, že při větším přívalu sněhu můžete v zimě skončit po tmě. Další možností je sloupkové osvětlení. Volte co nejúspornější svítidla, která mohou svítit celou noc. Skvělou funkcí disponují také světla se soumrakovým čidlem, která se automaticky aktivují po setmění.
Speciální pozornost věnujte schodišti, kde vám největší službu udělají kromě nástěnných světel také vestavná svítidla. Integrované osvětlení je oblíbené především proto, že nepřekáží v prostoru, nenarušuje vzhled a jeho světlo je příjemně měkké a neoslňuje.
U svítidel na fasádu volíme mezi funkcí bezpečnostní a architektonickou. Pro bezpečnostní osvětlení doporučujeme LED reflektory s dostatečným světelným výkonem. Vhodné je umístit svítidla tak, aby neoslňovala osoby v domě, ale naopak aby působila překvapivě na případné vetřelce v okolí domu (při použití světla s pohybovým čidlem).
V případě dekorativního osvětlení domu je výběr svítidel a jejich umístění ovlivněno mnoha faktory a odvíjí se především od vašeho vkusu či architektonického záměru. Obecně je dobré sáhnout po takovém svítidle, které má dobrý měkký rozptyl světla a vytvoří malebnou atmosféru. V případě, že byste zvolili svítidlo s ostrým a kontrastním světlem, které osvítí jediný bod v exteriéru, bude zbytek prostoru působit příliš tmavě. Speciální kategorií je vánoční LED osvětlení, které může kromě tradičních řetězů obsahovat například i vánoční projektory či svítící LED figurky.
Noční vzhled vašeho domu můžete doplnit i vhodným výběrem zahradních svítidel. Zde využijete nejvíce sloupková svítidla, která září nad úrovní trávníku. Pro podtržení obrysů chodníčků a záhonků jsou velmi oblíbené i odolné LED pásky, jež vaši zahradu nádherně ozáří. Kolem bazénu či rybníčku myslete na zvýšenou ochranu krytí alespoň IP65, pokud je chcete přímo ponořit do vody, použijte LED pásky IP68. U výběru a instalaci LED pásků je třeba brát v potaz barevnost světla, napětí a stupeň ochrany IP, samotná montáž je však často snadná.
Venkovní LED sloupek Philips Hue Calla
Do altánu, či na terasu vybírejte svítidla bez čidla, aby vám světlo zbytečně nezhasínalo. Uplatníte zde jak stropní či závěsná venkovní světla, tak například i LED girlandy, které navodí příjemnou atmosféru například při narozeninové oslavě.
Venkovní LED světla na našem e-shopu
Na našem e-shopu najdete široký sortiment venkovních LED svítidel od řady českých i světových firem. Kupovat můžete venkovní svítidla Philips včetně chytrého osvětlení Philips Hue, Panlux, Kanlux, Eglo či McLED.
Z nejoblíbenějších venkovních LED svítidel na stěnu či strop si můžete vybrat světla s pohybovým čidlem i se světelným senzorem. Vestavná světla nabízíme ve variantě s teplou, neutrální i studenou teplotou bílé barvy. Vybírat můžete také z pojezdových svítidel a různých druhů zahradních lamp včetně zahradních sloupků.
Nástěnné svítidlo Massive Oslo od firmy Philips
Další venkovní přístroje
Nejen venkovní svítidla potřebují vyšší ochranu. Také zásuvky a vypínače je třeba vybírat dle odpovídajícího stupně krytí IP. Oblíbenou volbou jsou řady Legrand Plexo, Praktik, Variant+ a Garant od firmy ABB, Schneider Cedar či designová Schneider Mureva Styl. Přečtěte si také o novince v našem sortimentu průmyslových zásuvkách a vypínačích 27 Combi.
Do venkovních svítidel si také nezapomeňte pořídit kvalitní LED žárovky. Nejčastěji používané jsou ledkové žárovky E27, GU10, E14, a G9.
Užitečným pomocníkem jsou i prodlužovací kabely na buben. Nevíte, jak vybrat ten správný? Přečtěte si o hlavních parametrech prodlužovacích kabelů něco víc na našem blogu.