253 253 254
Po–Pá: 7:00 – 18:00, So: 7:00 – 13:00
Název nebo číslo produktu, kategorie...
0
Porovnávač
0Košík
ÚvodVelkoobchod a registraceAkceProdejny a kontaktyVše o nákupuBlogKariéraO společnosti
Kategorie produktů
Název nebo číslo produktu, kategorie...
Název nebo číslo produktu, kategorie...
K&V ELEKTRO
Typy instalačních krabic a na co si dát pozor během montáže

Typy instalačních krabic a na co si dát pozor během montáže

V tomto článku se seznámíme s montáží elektroinstalačních krabic, a poté si vyjmenujeme i jejich další druhy.

Instalační krabice mají dvě hlavní funkce a používají se buď pro umístění přístroje (např. mechanismu od vypínače) do podkladu, anebo slouží k řízenému odbočování kabelů v bodech, kde je třeba systém rozvětvit.

Elektrokrabičky pod omítku

Elektro krabičky pod omítku do plných zděných příček se používají typicky pro montáž mechanismů zásuvek, vypínačů a dalších domovních přístrojů.

Podle tloušťky zděné příčky zvolíme hloubku elektro krabice, která je ovlivněna také tím, kolik kabelů a elektrotechnických součástek do ní vkládáme. Každá značka vypínačů může vyžadovat jiný rozměr, nejpoužívanější je však KOPOS KP 68 KA. Můžeme si na ní všimnout absenci středového sloupku. V dnešní době ji díky např. WAGO svorkám můžeme použít i jako rozvodnou elektro krabičku za použití víčka KOPOS V 68 HA bez trnu.  Zato víčko KOPOS KO 68 HB disponuje středovým trnem, který dotočíme na krabičku KOPOS KU 68-45 KA tak, aby seděl rovně na stěně.

Spojování instalačních krabic

Instalační krabice pod omítku je vhodné spojovat pomocí spojovacích rybin do souvislé řady až 3 krabic s roztečí 71 mm. Doporučují se pouze 3 krabice dohromady, protože spoj může částečně pružit. Na spojování jsou lepší elektroinstalační krabice typu KP 67/3 KA, které díky packám vytvoří plně stabilní a stejně hluboké spoje.

Montáž elektro krabiček

Pro pěkně vypadající zásuvky a vypínače je potřeba dodržet jednoduché postupy. Jak se instalují elektro krabičky? Pro ilustraci se můžete rovnou podívat na naše video anebo si přečíst následující odstavec.

Nejdříve vyvrtáte otvor do zděné příčky vykružovákem. Vzniklý otvor musíte navlhčit vodou, a poté až nahodit sádru, jinak by tam nedržela. Vzdáleně se to dá přirovnat k samolepce, ta se vám také nepřilepí na zaprášený povrch. Do sádry poté umístíme instalační krabici, a uhladíme její povrch. Sádra napomůže lepší izolaci a ochraně kabeláže, poskytne vypínači stabilitu, aby se nehýbal a také může pomoci k rovinnému vyrovnání se zdí.

Základní chyby v elektroinstalaci

A teď se v bodech podívejme na to, jak tuto elektroinstalaci můžeme pokazit. Při horším zaiozolování sádrou vinou špatného upevnění nemusí světla fungovat správně, může dojít ke špatné ovladatelnosti.

Již jsme si v bodech vysvětlili základní pravidla pro montáž instalačních rámečků. Jestliže by se totiž správně neupevnily, světla by ani nesepnula. Člověk by ale musel být celkem umělec, aby takové základní věci dokázal pokazit. Existují však i drobnější chyby, které se nám naopak mohou stát docela snadno. Jaké to jsou?

  • Vypínač odstává

Elektro krabička by měla být ve stejné rovině se zdí, anebo trochu pod. Pokud elektro krabice příliš vystupuje ven nad povrch omítky, vypínač může odstávat nebo se při špatném dotažení může i viklat.

Dále existují i opačné případy, kdy potřebujeme vyrovnat hluboko položené krabice. Na to se používají vyrovnávací kroužky. Pokud se zeď omítne až po dokončené elektroinstalaci (většinou v rámci rekonstrukce), se na krabici našroubuje kroužek odpovídající síle omítky a tím se rozdíl dorovná.

  • Vypínač je nakřivo

Tento jev není tak častý, nicméně občas se to bohužel stává. Elektroinstalační krabice má po stranách otvory pro uchycení montážního rámečku (viz. obrázek), jsou to ty tři dírky pod sebou na každé straně. Ty musí být usazeny naprosto vodorovně (případně i vertikálně). Pokud nejsou, montážní rámeček se může přivrtat nakřivo.

Další typy elektro krabic

Při zohlednění specifických požadavků každého domu je potřeba vybrat správný typ elektroinstalační krabice. Jaké to jsou?

Elektroinstalační krabice do dutých příček

Elektroinstalační krabice do dutých příček pomáhá předcházet vzniku tepelných mostů, což je zvláště důležité u pasivních novostaveb a budov postavených na sendvičovém systému. Vlivem zvýšené průvzdušnosti by mohlo dojít k vysrážení vlhkosti a vzniku plísní. Tyto typy instalačních krabic upevníte pomocí šroubu s patkou (viz. obrázek), který pevně zaklesne do jedné strany stěny v protipólu s lemem, na který se už nasazuje rám vypínače. Logicky tak se šrouby nesmíme otáčet předtím, než zasuneme krabici dovnitř příčky, aby pak nebyl problém patku správně umístit.

Lem je velmi tenký kvůli tomu, aby se nemusel zahlubovat, a může i trochu vyčnívat, protože dneska se vypínače vyrábí s tzv. tapetovou rezervou, která počítá s větším výstupem lemu elektrokrabice do prostoru. V kategorii příslušenství pro instalační krabice naleznete však i montážní kroužky, které stačí do sádrokartonové příčky pouze nasunout, a nemusí se nic montovat.

Tento typ krabic se dělí na jednovstřikové a dvouvstřikové. Jednovstřikové mají vylamovací vstupy a dvouvstřikové mají inteligentnější měkké membrány, které dokonale těsní, protože se přisají na ten vodič, jehož tou membránou protahujeme.

Elektroinstalační krabice na povrch

U instalačních krabic na povrch je nutné dát si pozor na stupeň krytí IP. Uvnitř v místnosti může stačit pouze základní ochrana proti vniku velmi drobných těles (např. drátem) IP40, venku je potřeba zvýšený stupeň minimálně od IP44. Všechny technické požadavky na konstrukci a pro mechanickou pevnost, odolnost, bezpečnost, značení a další udává norma ČSN EN 60670-22.

Pozor i na náročnější a vlhká prostředí, kde je potřeba lepší těsnosti. Elektroinstalační krabice na povrch se používají převážně pro kabelové rozvody. Je možné je použít i k uschování kabeláže, na to ale nevyhovují esteticky. V těchto případech jsou sázka na jistotu OBO krabice, které se vyznačují kvalitním pevným materiálem, polymerem, který je netoxický a vydrží i náročné podmínky, a mají prakticky rozmístěné průchodky a v případě potřeby disponují poutkem. Pro 99,9 % se do OBO krabice přidává gelová zalévací hmota, kterou prodáváme jako dvousložkový gel ve větším balení nebo zalévací hmotu GPH v balení malém.

Elektroinstalační krabice do zateplení

Elektroinstalační krabice do zateplení mají trubicový tvar a větší délku kvůli jednotlivým zateplovacím vrstvám. Abychom ji pevně ukotvili, potřebujeme nosný tubus s drážkami, které se dají seřezávat. Měli bychom také počítat s tím, že za vrstvami zateplení (minerální vata, polystyren) je ještě vzduchová rezerva a lepidlo, co vyrovnává nerovnosti zdi.

Tyto elektro krabice mívají délku od 50 do 200 mm, můžeme však vidět i prodloužené krabice s ještě delšími tubusy do 320 mm. Součástí balení je vnitřní i vnější izolant pro zamezení tepelných mostů v blízkosti elektroinstalace. Možnost instalace vícenásobných zásuvek nabízí např. KEZ-3 KB. Pro prodloužení soustavy, když třeba potřebujeme umístit nějaké zařízení před stěnu, se používá montážní deska do zateplení.

Školený personál na pobočkách

22 poboček a přes 10 000 výdejních míst

Široký sortiment ihned k odběru

Aktuality
10x více bodů za listopadové nákupy!

31.10.2024
Když nakoupíš vybrané značky, Tvé body se Ti zdesetinásobí!
Výhodný balíček!
Zobrazit všechny

© 2024