253 253 254
Po–Pá: 7:00 – 18:00, So: 7:00 – 13:00
Název nebo číslo produktu, kategorie...
0
Porovnávač
0Košík
ÚvodVelkoobchod a registraceAkceProdejny a kontaktyVše o nákupuBlogKariéraO společnosti
Kategorie produktů
Název nebo číslo produktu, kategorie...
Název nebo číslo produktu, kategorie...
K&V ELEKTRO
Srovnání klasických, halogenových, úsporných a LED žárovek

Srovnání klasických, halogenových, úsporných a LED žárovek

Proč LED žárovky postupně nahrazují ostatní druhy žárovek? Jakou úspornější žárovku si koupit místo klasické 60W žárovky? Přinášíme přehled důležitých vlastností nejoblíbenějších druhů světlených zdrojů.

Důležité vlastnosti světelných zdrojů

Jak žárovky fungují

Klasické (wolframové, vláknové) žárovky mají tenké vlákno vyrobené z wolframu, které je zahříváno elektrickým proudem a vyzařuje kromě tepla i světlo. Na stejném principu fungují také halogenové žárovky, jejichž baňka je ale na rozdíl od klasických žárovek naplněna halogenem (například bromem nebo jodem). Díky tomu může být vlákno zahřáté na vyšší teplotu, což vede k tomu, že halogenová žárovka produkuje více světla při menší spotřebě energie. Na rozdíl od klasických žárovek, které mají baňky z čistého skla, se pro výrobu halogenových žárovek používá křemenné sklo, které vydrží vyšší teploty.

Halogenová žárovka ve tvaru reflektoru GU10 

Halogenová žárovka ve tvaru reflektoru GU10

 

Úsporná žárovka (nazývaná též kompaktní zářivka) funguje na principu elektrického výboje v parách rtuti, který vede k ultrafialovému záření. To se při kontaktu s luminoforem (který je nanesen na vnitřní straně zářivkové trubice) přemění na světlo. S touto technologií jsou ale spojeny i dvě nevýhody kompaktních zářivek. Zaprvé u nich dochází k pomalému náběhu světla. Navíc kvůli použití rtuti jste povinni zářivku poté, co přestane fungovat, nerozbitou vrátit k recyklaci.

LED žárovky (z anglického Light Emitting Diode, tedy dioda vytvářející světlo) mají v sobě polovodičové destičky skládající se ze dvou vrstev. Po zapojení elektrického proudu se elektrony mezi vrstvami přesouvají a vytvořená přebytečná energie se projevuje v podobě světla. Vzhledem k tomu, že LED žárovka nevydává téměř žádné teplo, je bezpečnější. Ze stejného důvodu ale bylo prof. Valentou z Univerzity Karlovy navrženo, aby se místo „žárovky“ používal termín „lumidka“. Ten se ale neujal. Vyrábí se se všemi typy patic. Nejčastějsí jsou LED žárovky E27, LED žárovky E14LED reflektory GU10.

Nejběžnější LED žárovky E27 

Nejběžnější LED žárovky E27

 

Konec prodeje klasických žárovek

V roce 2009 vešlo v platnost nařízení Evropské komise, které stanovilo harmonogram postupného ukončování prodeje klasických žárovek v zemích EU. Nejběžnější 60W žárovky byly zakázány od září 2011, na všechny wolframové žárovky se pak zákaz vztahuje od září 2012. Nyní se dají sehnat pouze jako klasické žárovky pro průmyslové účely.

Podobný osud potkává i jejich původní náhrady - halogenové žárovky. Ty není na základě normy EU povoleno vyrábět a dovážet na unijní trh od září 2018, stále je ale možné je prodávat, a to až do vyprodání zásob, proto je najdete i na našem e-shopu. Pokud ale sháníte úsporný druh svícení, doporučujeme vám sáhnout spíše po kompaktních zářivkách a především LED žárovkách.

 

Úspornost a přepočet wattů

Důvodem ústupu klasických i halogenových žárovek z evropského trhu je snaha Evropské unie snížit spotřebu elektrické energie, provoz těchto druhů žárovek je totiž velmi neúsporný. U klasických žárovek se přibližně 92 % elektrické energie mění v teplo a pouze 8 % ve světlo. Spotřeba halogenových žárovek je sice přibližně o 30 % nižší, nicméně stále je oproti úspornějším světleným zdrojům nesrovnatelně vysoká.

Z těchto důvodů musíte při nákupu úspornějších žárovek, kterými chcete nahradit klasické světlené zdroje, sledovat údaj „přibližná náhrada wattáže klasického zdroje“ (na našem webu jde u LED žárovek o číslo v závorce za příkonem) nebo porovnávat světelný tok klasické a LED nebo úsporné žárovky (údaj měřící intenzitu světla udávaný v lumenech – lm).

 Úsporná žárovka Philips ve tvaru spirály

Úsporná žárovka Philips ve tvaru spirály

 

Například v minulosti nejběžnější klasická žárovka s příkonem 60 W (750 lm) odpovídá intenzitou světla halogenové žárovce 42 W, úsporné žárovce 15 W7 - 8,5W LED žárovce. Poměr lm/W tedy činí u klasických žárovek přibližně 13 lm/W, u halogenových 18 lm/W, kompaktních zářivek 50 lm/W a LED žárovek 85 lm/W. 

Kromě účinnosti se výrazně liší i životnost jednotlivých světelných zdrojů. Klasické žárovky při běžném provozu svítí cca 1000 hodin, halogenové žárovky 2000 hodin, úsporné žárovky 8000 hodin (u nich se ale životnost výrazně zkracuje častým zapínáním) a u LED žárovek 15.000 hodin.

 

Barva světla

Klasické vláknové žárovky i halogenové žárovky vyzařují světlo, které člověk vnímá jako mírně nažloutlé a je podobné světlu při východu a západu slunce. Jedná se o takzvané teplé bílé světlo, které má teplotu chromatičnosti menší než 4000 kelvinů (K).

Také úsporné žárovky se nejčastěji vyrábí s teplou bílou barvou, v sortimentu našeho e-shopu ale najdete i kompaktní zářivky s neutrálním (4000 – 4500 K) a studeným (namodralým) bílým světlem (více než 4500 K).

U LED technologie byly už od roku 1980 dostupné červené diody. Bílého světla se však podařilo dosáhnout až mnohem později, nevyzařuje ho jedna dioda, ale vzniká mísením barev, nebo fotoluminiscencí. V dnešní době jsou komerčně dostupné, a to za cenu přibližně dvojnásobnou oproti halogenovým žárovkám a srovnatelnou s úspornými žárovkami.

LED žárovky se studeným bílým světlem se doporučují využít především na místa, kde se potřebujeme soustředit. Buďte ale opatrní, jejich použití v domácnosti večer a v noci může způsobovat spánkové poruchy i další onemocnění. Pocitově namodralé světlo totiž v přírodě po západu slunce není přítomné, a pokud budeme organismus vystavovat jeho svícení v pozdějších hodinách, může nám to výrazně narušit biologické a spánkové rytmy.

 

Tvar a využití LED žárovek

Využití LED žárovek je dnes takřka neomezené. Nejčastěji se setkáme s LED žárovkou E27 vhodnou do celé řady LED osvětlení včetně nástěnných a stropních svítidelvenkovního LED osvětlenístolních lampiček a lustrů. Nejčastěji ji zakoupíte ve tvaru hrušky.

Druhou nejběžnější šroubovací žárovkou je LED žárovka E14, která má menší patici, většinou i menší výkon a prodává se nejčastěji ve tvaru svíčky. Žárovka E14 je také lidově nazývána miňonka a používá se například do nástěnných LED světel, stolních lamp či dekorativního osvětlení.

V našem sortimentu ale najdete i celou řadu drobnějších LED žárovek se zásuvnou nebo bajonetovou paticí, které využijete například do bodovekpodhledových světel.

 Retro LED žárovka Osram Filament Gold Globe125

Retro LED žárovka Osram Filament Gold Globe125

 

Ostatní varianty

Zajímavou variantou jsou také retro LED žárovky, které spojují výhody ledek se vzhledem klasických žárovek. Díky speciální technologii filament jsou diody umístěny tak, že imitují vzhled wolframového vlákna. Výborně se tak hodí jak do klasických svítidel, tak i industriálního osvětlení – například samotné objímky bez stínidla.

Oproti LED žárovkám vynikají vláknové žárovky dokonalým podáním barev (CRI = 100 Ra) a také nezpůsobují stroboskopický jev. Proto jsou stále využívány k průmyslovým účelům, v domácnosti se setkáte se žárovkami do trouby.

V nabídce máme také takzvané LED zářivky, což jsou LED trubice nejčastěji 120 cm nebo 150 cm, které postupně nahrazují původní úsporné zářivky.

Halogenové žárovky se používají především ke krátkodobému svícení a nejčastěji se setkáme s reflektory se zásuvnými paticemi G9GU10 GU5.3 nebo lineárními halogeny s paticí R7s. Halogeny jsou stále také běžnou technologií autožárovek.

Autožárovka H4 Osram 

Autožárovka H4 Osram

 

Kompaktní zářivky jsou vhodné k dlouhodobému svícení bez častého zhasínání a rozsvěcení. Je také potřeba mít na paměti postupný náběh. Úsporné žárovky se vyrábí ve tvaru svíčky, spirály či rovné. Volit můžete jak jednopaticové zářivky s kolíčkovými vývody, tak i klasické patice, jako jsou E14E27

Pokud si stále nejste jistí, která patice žárovky je pro vaše svítidlo ta pravá, podívejte se na nejčastější druhy patic a naučte se je rozeznávat. Psali jsme také o tom, jak důležité je CRI při výběru žárovek.

Školený personál na pobočkách

22 poboček a přes 10 000 výdejních míst

Široký sortiment ihned k odběru

Aktuality
10x více bodů za dubnové nákupy!

1.4.2025
Když nakoupíš vybrané značky, Tvé body se Ti zdesetinásobí!
Jedinečná nabídka!
Zobrazit všechny

© 2025