Jak vybrat rozvaděč/rozvodnici pro fotovoltaiku
V tomto článku si představíme základní parametry fotovoltaických rozvaděčů a rozvodnic a jejich funkce. Možná jste si již všimli, že nabízíme různé typy rozvaděčů - AC rozvaděče, DC rozvaděče a kombinované rozvaděče AC/DC. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Základní funkce fotovoltaického rozvaděče
Solární rozvaděč slouží především jako první stupeň ochrany před účinky spojenými s úderem blesku a k propojení solárního měniče a panelů s elektrickým obvodem v budově. Takový DC rozvaděč není nic jiného než rozvaděčová skříň vybavena svodiči přepětí, pojistkami a vypínači. Jeho hlavní výhoda spočívá v tom, že se nezavleče přepětí k měniči.
Jsou solární systémy opravdu bezpečné, a jak vypadá hlavní ochrana? Na straně DC, přepěťová ochrana chrání před účinky blesku postupně, čím blíž zůstanete u zóny 0, tedy venku, tím těžší je „přepěťovka“. Do DC rozvaděče v běžném rodinném domě se nejčastěji využívá kombi typ 1+2, tedy 1 – schopnost svádět dílčí bleskové proudy, aby se velká část proudu nedostala dál do vedení, a 2 – schopnost svádět přepětí vzniklá údery blesku nebo spínacími pochody.
AC rozvaděče jsou určeny k přepínání mezi odběrem ze sítě nebo z bateriového úložiště. Dražší modely jsou vybaveny automatickým přepínáním. Na straně přepěťové ochrany AC dochází k ochraně instalace v domě proti vlivům přepětí ze sítě.
Připojení elektroměru
V elektroměrovém rozvaděči bude osazen elektroměr. Celý systém musí vyhovovat platným normám. Pro odesílání přebytků do sítě je potřeba vyměnit nebo přezbrojit elektroměrový rozvaděč kvůli tomu, aby odpovídal vhodným připojovacím podmínkám pro fotovoltaiku.
Elektroměrový rozvaděč musí mít nově prostor pro odpínač elektroinstalace plus kříž pro hromadné dálkové ovládání (HDO) z toho důvodu, aby mohlo dojít k odepnutí ze sítě v případě, že je síť naplněná. Náš sortiment rozvaděčů pro fotovoltaiku tato kritéria splňuje, vybrat si můžete např. z nabídky společnosti DCK Holoubkov Bohemia nebo EATON.
Jak vybrat fotovoltaický rozvaděč
Rozvaděč může být již osazen, a tedy kompletně vybaven. Nejoblíbenější produkt tohoto typu je solární rozvaděč SWPOWER TP VICTRON, který obsahuje i měniče pro okamžité zapojení k solárnímu systému. Dále u nás na e-shopu najdete elektroměrové skříně, jež jsou připravené k instalaci prvků a pro zapojení k FVE.
Kromě již zmíněného rozvaděče SWPOWER, který má IP20 kvůli chlazení, jsou všechna zařízení určena k venkovnímu použití, avšak čím vyšší hodnota krytí IP, tím lepší bude utěsnění. Vybírejte také podle způsobu umístění. Menší rozvodnice se často instalují do zdi, na stěnu nebo se mohou do zdi také částečně zapustit. Větší rozvaděče mohou být zapuštěné buď do pilíře, anebo samostatně stojící u plotu, domu apod.
Chtěli byste se o fotovoltaických systémech dozvědět víc? Přečtěte si náš článek, který shrnuje vše podstatné, co byste měli vědět o fotovoltaice.