O síťových kabelech a jevech s nimi spojených zn. přehledně
Síťové neboli ethernetové kabely se používají k propojení různých systémů v rámci počítačové sítě, tyto kabely jsou potřeba např. pokud chcete uvést do provozu např. modemy, herní konzole a SMART TV či IP kamery, routery aj. Síťové kabely se od sebe liší různými rychlostmi, způsobem stínění (zdali vůbec stínění mají) a délkou či útlumem signálu.
Rychlý internet je dneska základ. Špatně vybrané kabely mohou způsobit nestabilitu sítě nebo pomalý internet. V tomto článku si osvětlíme kapitolu ohledně ethernetových kabelů, rozebereme si jejich jednotlivé druhy a popíšeme si jevy s nimi spojené.
Přeslechy datových síťových kabelů
Datové síťové kabely UTP, FTP a STP slouží k rychlému a stabilnímu přenosu dat v počítačových sítích a v rámci lokální sítě (LAN). Skládá se z několika kroucených párů vodičů. Kroucení snižuje přeslechy (interference či crosstalk) mezi jednotlivými vodiči, kdy každý pár v jednom kabelu má ještě navíc jinou frekvenci kroucení, což zabraňuje vzájemnému rušení mezi jednotlivými páry. Dokážeme rozpoznat 2 typy přeslechu, kdy nejčastěji ethernetové kabely nefungují tak, jak by měly.
Přeslech může nastat i v případě nechtěného přenesení signálu mezi jedním i více kabely, v angličtině je tento jev popsán jako alien crosstalk. Aby se minimalizovalo rušení mezi kabely, měly by se používat stíněné kabely (např. STP).
Elektromagnetické rušení síťových kabelů
Zatímco přeslechy vznikají uvnitř kabelu nebo mezi více kabely navzájem, jev zvaný jako elektromagnetické rušení (EMI) ovlivňuje kabel zvenčí. EMI vzniká, když elektromagnetické pole z jiného elektrického zařízení naruší signál v síťovém kabelu. Rušit může blízkost silnoproudých elektrických rozvodů, a dále i různé motory, generátory, vysílače, radary apod. Takzvané „daťáky“ se liší způsobem stínění, které chrání před vznikem elektromagnetického rušení (EMI), což může způsobovat chyby v přenosu dat, pomalé načítání stránek a šum.
UTP patchkabel EMOS S9123 CAT.5E ve své klasické podobě.
UTP kabely (Unshielded Twisted Pair) nestíněné
Tyto kabely nemají žádné stínění, chrání se pouze kroucením vodičů. Za jejich hlavní výhodu se považuje především nízká cena. Tento typ kabelů nalezneme ve všech domácnostech nebo menších kancelářích, často tvoří např. propoje mezi routerem a zásuvkou. Vystačí na běžnou kancelářskou činnost, sledování videí i hraní nadupaných PC her.
UTP patchkabel EMOS S9123 CAT.5E ve své klasické podobě.
FTP kabely (Foiled Twisted Pair) fóliově stíněné
Tyto kabely jsou všechny dohromady obaleny tenkou aluminiovou fólií proti EMI, ale vodiče nejsou jednotlivě stíněny. FTP kabely mohou mít přizemňovací vodič (drain wire), který pomáhá snižovat rušení. Hlavní výhoda FTP kabelů spočívá v lepší ochraně proti rušení a cenové dostupnosti. Najde své využití především v již složitějších podnikových sítích a na místech s vyšším rizikem EMI rušením př. blízko elektrických rozvodů.
Na obrázku můžete vidět přizemňovací nebo tzv, příložný vodič u FTP CAT5e kabelu Solarix.
STP kabely (Shielded Twisted Pair) opletené stíněné
STP kabely disponují nejlepší ochranou proti elektromagnetickému rušení a poskytují stabilní připojení i v náročných podmínkách. Každá dvojlinka je u těchto vodičů opletena hliníkovou folií, v některých případech jsou opleteny všechny páry kabelu najednou. Dochází tak k maximální izolaci proti EMI. STP kabel může a nemusí ve své konstrukci zahrnovat přizemňovací vodič, jelikož uzemnění je možné vyřešit přes speciální konektory.
Tento typ kabelu se používá v datových centrech, serverovnách, v průmyslovém prostředí (př. výrobní haly, trafostanice) a v kritické infrastruktuře (př. nemocnice, banky, letectví), kde není prostor na chyby, např. aby nedošlo ke zpomalení procesů, výpadkům během placení kartou či ztrátě navigace letadel.
STP kabel Solarix SXKD-6A-STP-LSOH poskytuje dvojité stínění.
Způsoby použití datových kabelů
Vysvětleme si výše uvedenou tabulku nejpoužívanějších kabelů, které naleznete u nás na e-shopu. Čím vyšší kategorie, tím má kabel větší obvod, což se odrazí i na ceně kvůli množství použité mědi.
CAT5e – Kabely CAT5e se běžně používají v domácnostech. Podporuje přenosovou rychlost až 1 Gbps s šířkou pásma 100 MHz vystačí pro práci na homeoffice, sledování videí. Disponuje podporovaným protokolem 1000BASE-T a staršími.
CAT6 – Kabel CAT6 slouží pro vyšší nároky pro domácí i kancelářské sítě. Díky šířce pásma 250 MHz dokáže udržet stabilní přenos 1 Gbps na 100 metrů a v ideálních podmínkách i 10 Gbps na krátké vzdálenosti (do 37 metrů). Kabel CAT6 disponuje lepší ochranou proti rušení než CAT5, což se odráží na ceně.
CAT6a – Datový kabel CAT6a podporuje protokol 10GBASE-T a umožňuje stabilní přenos 10 Gbps do vzdálenosti 100 m se šířkou pásma 500 MHz. Tento typ kabelů se využívá pro podnikové sítě, servery a datová centra, kde je potřeba vysoká rychlost a minimální latence.
CAT7 - Síťový kabel CAT7 podporuje přenosové rychlosti až 10 Gbps s šířkou pásma 600 MHz a je plně stíněný proti elektromagnetickému rušení z okolí. Proto se využívá hlavně např. pro páteřní rozvody v kancelářských a průmyslových objektech.
Správný výběr datového kabelu závisí na způsobu použití a ceně. Pro běžné domácí použití, hraní počítačových nebo video her, kancelářskou práci a malé firmy postačí levnější UTP kabel CAT5e. K propojení na větší vzdálenosti (např. mezi budovami) se hodí kabel UTP CAT6. Náročnější sítě vyžadují již FTP kabel. Pro extrémní podporu sítě a odolnost proti EMI se hodí STP kabely. Chcete vědět ještě víc? Naučte se rozpoznávat silové kabely!