Nejčastější patice LED žárovek
Při nákupu žárovky je výběr správné patice tím nejdůležitějším parametrem. Žárovka s jiným druhem patice vám totiž do vašeho svítidla nebude pasovat. Připravili jsme pro vás proto přehled nejčastěji používaných patic.
Co je to patice
Patice je část žárovky, kterou připojujeme do objímky svítidla. Patice přenáší elektrický proud do žárovky, a je na ní usazena baňka žárovky i osvětlovací těleso.
Patice LED žárovek jsou formátem stejné, jako u jiných technologií žárovek (například halogenových žárovek či klasických wolframových žárovek), a nesou i stejné označení. LEjčastěji se setkáte s LED žárovkou E27, E14, nebo G9. Pokud se tedy rozhodnete používat žárovky s LED technologií, není nutné kvůli tomu měnit celé svítidlo. U LED zdrojů oceníte především úspornější fungování a výrazně delší životnost.
Nejčastěji používané druhy patic
Šroubovací patice
Šroubovací patice, neboli objímka se závitem, jsou nejčastějším druhem patic žárovek. E v jejich názvu je odvozeno od spojení „Edisonův závit“, následné číslo pak udává průměr žárovkové patice v milimetrech. V drtivé většině se setkáme s objímkami E27 a E14.
LED žárovka E27 je nejrozšířenějším světleným zdrojem, označovaným též velký Edisonův závit. Je vhodná pro celou řadu světel včetně nástěnných a stropních svítidel, venkovního LED osvětlení, stolních lampiček a lustrů. Nejčastěji ji zakoupíte ve tvaru hrušky. Velmi efektní je vzhled filamentových retro LED žárovek E27, které díky takzvané filament technologii imitují podobu vláknových žárovek, a využijete je tak ve vintage a industriálním interiéru.
LED žárovka E27 Philips ve tvaru hrušky
Druhou velmi častou šroubovací žárovkou je LED žárovka E14, která má menší patici, většinou i menší výkon a prodává se nejčastěji ve tvaru svíčky. Žárovka E14 je také lidově nazývána miňonka nebo malý Edisonův závit a používá se například do nástěnných LED světel, stolních lamp či dekorativního osvětlení.
LED žárovka E14 Pila ve tvaru svíčky
Patice se závitem
Ostatní patice se závitem nejsou v domácích a kancelářských elektroinstalacích běžné a užívají se prakticky jen do průmyslových aplikací. Na našem e-shopu můžete koupit LED žárovky E40 přezdívané goliáš s vysokým výkonem.
Bajonetové a zásuvné patice
Protože tyto světelné zdroje nemají závit, jsou výrazně kratší, a často se využívají do bodových a podhledových světel. Původně se žárovky s těmito paticemi vyráběly v halogenovém provedení, s nástupem ledkových žárovek je ale i v těchto případech halogen na ústupu.
LED žárovka GU10 má dva symetrické kolíčky o průměru 5 mm s roztečí 10 mm. Užívá se hlavně do bodovek a dalšího LED osvětlení koupelny. Žárovku je po zasunutí potřeba pootočit.
Podobné využití, jako žárovky GU10, mají i zasunovací LED žárovky GU5,3, označované také MR16. Mají dva krátké kolíčky bez zakončení o průměru 1 mm s roztečí 5,3 mm. Využijete je především do podhledových svítidel.
LED žárovky GU10 (vlevo) a GU 5,3 ve tvaru reflektoru značky Philips
Také LED žárovka G9 se instaluje pouhým nasunutím. Má dva ploché na konci zaoblené kontakty s roztečí 9 mm. Patici G9 mají například některá nástěnná LED světla. Menší LED žárovka G4 disponuje dvěma piny s roztečí 4 mm a používá se do downlightů.
Specifický tvar mají LED zdroje s paticí R7s. Jedná se o trubičku vsazenou do patic s různou roztečí dle výkonu. Použijete je nejčastěji do takzvaných LED halogenů, tedy halogenových reflektorů.
LED žárovky s paticí G9, G4 a R7s
Další důležité parametry při výběru LED žárovek
Patice je důležitý parametr při výběru LED žárovky, určitě ale ne jediný, který byste měli brát v potaz. Vyberte si, jak moc intenzivně má vaše žárovka svítit, zvolením správného světelného toku v lumenech (lm) a příkonu ve wattech (W). Dejte zároveň pozor na to, že LED žárovka s příkonem 60 W svítí mnohonásobně intenzivněji, než klasická 60W žárovka, která se běžně používala v minulosti. Pokud tedy hledáte LED zdroj vyzařující stejné množství světla, jako má vláknová žárovka 60 W, sáhněte po LED žárovce 8 W. Vždy zjistěte přibližnou náhradu wattáže klasického zdroje. Na našem webu jde o číslo v závorce za příkonem LED žárovky.
Dále vybírejte vhodnou barvu světla označovanou odborně teplota chromatičnosti uváděnou v kelvinech (K). O teplotě chromatičnosti podrobně píšeme na blogu v dalším článku. Opomenout byste neměli ani CRI, tedy Index podání barev, který vyjadřuje na škále od 1 – 100 reálnost barev v osvětleném prostředí.
Kromě LED žárovek se vám mohou hodit také LED trubice.