Olejové topení - jak levně vytopit místnost
V našich zeměpisných šířkách, kdy topná sezóna trvá většinovou část roku, je dostupné topení nezbytné. Jeden z oblíbených topicích prostředků jsou olejové radiátory. Jsou oblíbené především na chalupách a v různých dílnách, kde se z různých důvodů nepoužívá klasické vytápění.
Jak olejové topení funguje
Olejové topení poznáme podle kovových lamel, které tvoří typické žebrování, jež může nahradit desková konstrukce, kde jedna plochá deska nahrazuje svislá žebra topení, či trubky, jako je to např. u koupelnových žebříků. Žebrované radiátory se déle rozehřívají, ale zato vydrží dlouho teplé po vypnutí právě díky ploše žeber, kde se teplo dobře rozprostírá.
Uvnitř tohoto topení se nachází minerální olej, který se zahřívá pomocí elektrického topného tělesa a skrze kov vydává teplo do prostoru postupně a rovnoměrně. Olej v radiátoru se zahřeje na určitou teplotu a zůstává dlouho horký. Teplo se tak akumuluje v horkém oleji, a právě olej předává teplo do vzduchu. Nedochází tak k přímému ohřevu vzduchu odporovým topným tělesem. Pak už jen stačí dodávat minimální množství proudu na udržení teploty, což zajišťuje levnější provoz s nízkými náklady.
Vysoká bezpečnost
Olejové topení se zahřívá pouze do bodu, kdy není příliš horké tak, aby u něj hrozilo riziko poranění dětí nebo zvířat. Nemusíte se proto bát o rychle lezoucí batolata nebo malé domácí mazlíčky, co se snaží schovávat pod topením. Moderní modely olejových radiátorů se navíc umí při převrácení automaticky vypnout.
Tento typ radiátoru je navíc vhodný i pro astmatiky, jelikož se z něj nepráší tak, jako to bývá třeba u elektrických přímotopů, které ohřívají vzduch pomocí konvekce neboli proudění. Z tohoto důvodu jsou olejové ventilátory také naprosto tiché, protože horký olej logicky nevydává žádné zvuky na rozdíl od již zmíněného konvekčního přímotopu.
Jak vybrat olejový radiátor?
Aby bylo použití olejových topidel opravdu efektivní, potřebujeme vybrat ten správný typ.
Správná velikost a umístění radiátoru
Zaprvé, vybírejte správnou velikost samotného topení. Příliš velké topení by vám mohlo místnost přetápět, malé topení vytvoří opačný efekt. Obecně se doporučuje cca 100 W na m2. Pro místnost o 15 m2 je tak vhodné malé topení o výkonu 1500 W, která může mít pro představu šířku 37 cm a výšku 60 cm.
Bude potřeba termostat?
Použití termostatů není u olejových topidel bezvýhradně nutné, protože teplý olej uvnitř topidla sám o sobě udržuje již víceméně stabilní teplotu v místnosti. Většina těchto radiátorů má navíc termostat integrovaný sám o sobě. Termostat nebo termostatická hlavice spolu s časovači umožňují lépe sledovat a plánovat teplotu v místnosti, příp. lze nastavit automatické vypínaní a zapínání topení pro větší komfort.