253 253 254
Po–Pá: 7:00 – 18:00, So: 7:00 – 13:00
Název nebo číslo produktu, kategorie...
0
Porovnávač
0Košík
ÚvodVelkoobchod a registraceAkceProdejny a kontaktyVše o nákupuBlogKariéraO společnosti
Kategorie produktů
Název nebo číslo produktu, kategorie...
Název nebo číslo produktu, kategorie...
K&V ELEKTRO
Jak uložit nářadí v dílně

Jak uložit nářadí v dílně

Chcete mít profesionální dílnu a řezat železo flexou, sekat fošny, stavět regály, vrtat, brousit, pájet, tvořit, ničit a dávat do původního stavu jako pravý suverén? Následujte tyto kroky.

Vytřiďte si nářadí

Jednoduše, projděte si svoje dílenské nářadí. Co nepoužíváte, vyřaďte a prodejte nebo darujte, co je rozbité, hoďte do recyklace. Zde platí, že méně je více. Brodit se hromadou bezprizorního chaosu vám na náladě stejně nepřidá.

Seřaďte nářadí podle druhu

Pořádek v dílně budeme mít, pokud každý kus nářadí bude mít své místo, kam jej budete pokaždé bez výjimky odkládat. Řídíme se jednoduše tím, že co k sobě patří, má být pěkně pospolu.

Rozdělovat nářadí můžete např. takhle:

Kromě samotného nářadí se řeší i jeho použití v konkrétních oborech. Například nářadí pro elektrikáře se liší nejen svou konstrukcí, ale často i bezpečnostními prvky. Jinou kategorii tvoří dílenské nářadí, které má zvládnout intenzivní provoz, ať už v rámci hobby nářadí nebo profi.

Sadu nářadí můžete koupit, ale většina lidí si ji sestavuje sama. Nejčastěji se kupují sady bitů, inbus klíčů, gola sady, sady vrutů a hmoždinek apod. nicméně není to pravidlo. Sady nářadí jsou vhodné jako základní vybavení do každé domácnosti, praktické sady nářadí v kufru pokrývají potřeby od běžných oprav až po složitější montáže.

Uložte nářadí

Když se nářadí hromadí, přijde na řadu otázka organizace. Užitečné jsou kufry a boxy na nářadí, přenosné tašky a brašny na nářadí, i odolné organizéry, které jsou ideální pro uspořádaní spojovacího materiálu a různých drobných součástek vruty, hmoždinky, podložky, stahovací pásky apod. Často se tam vejdou i nějaké malé kleště.

V některých případech se hodí i specializovaná brašna na nářadí Stanley nebo větší kufr na nářadí s možností rozdělení vnitřního prostoru.

Úložné prostory

Každá dílna je uspořádaná jinak, skoro všechny mají ale jedno společné – rozdělení na zóny. Skládat, šroubovat, lepit nebudeme na stejném místě tam, kde máme svářečku, řezat budeme na koze.

Pro uložení flexy, bouracích kladiv a dalšího většího nářadí je ideální využít pevné poličky a samostatně stojící regály, kam se dají umístit bedýnky, krabice nebo samotné nářadí. Využijte i rámy od regálů pro zavěšení např. gumicuků a upínacích popruhů, izolačních pásek apod. Praktickým a flexibilním řešením jsou vozíky na nářadí, boxy a kufry na nářadí, které umožní snadné přesouvání vybavení podle potřeby.

Pro dražší nebo nebezpečné nářadí se hodí zamykatelné skříně, které zajistí bezpečnost a přehlednost. Pamatujte i na to, jak se vám bude nářadí vyndávat. Např. se můžete pořezat o řezné kotouče, které je proto lepší zavěsit, stejně jako třeba pilu.

Místo na stěnách

Nezapomeňte hojně využívat místo na stěnách pro magnetické nebo jiné upevnění. Existují na to různé způsoby, a jedním z nich jsou závěsné panely = děrované stěny neboli z angličtiny pegboardy. Pomocí držáků si můžete nářadí přehledně uspořádat a lehce měnit rozložení podle toho, jak se vám zrovna hodí. Tak se nebudete muset rochnit v šuplíku a hledat tu pravou ráčnu mezi ostatními.

Kromě praktického uložení nářadí na pegboardech nebo v boxech na nářadí se se vám mohou hodit opasky na nářadí. Ty ocení každý, kdo nechce ztrácet čas neustálým slézáním ze žebříku nebo odbíháním k pracovnímu stolu. Díky nim máte nejpoužívanější vercajk stále po ruce, ať už pracujete na střeše, v dílně nebo třeba při montáži nábytku.

Dílenský stůl dělá základ

Stejně jako Slunce tvoří středobod naší sluneční soustavy, jádro dílny formuje dílenský stůl. Odtud se většina myšlenek realizuje, stůl funguje jako základna dílny, a proto by měl být dobře uspořádaný.  Stůl by měl mít především silnou konstrukci, žádné rozviklané tintítko, pořádnou silnou pracovní desku s ocelovým nebo dřevěným rámem a spoustu zásuvek, polic, skříněk.

Pořádek v šuplících a skříňkách

V místě mezi nástěnnými skříňkami a pracovní linkou bývají často umístěny magnetické držáky pro šroubováky, kleště a svěrky či třeba pro vaši sbírku vrtaček.

Nějaké šuplíky by měly být hned pod pracovní deskou. Hodí se tam všechno menší, drobné ruční nářadí. Jak udržet pořádek v zásuvkách? Organizéry jsou naprosto nezbytné. Nesmíte zapomenout na organizéry do zásuvek, které mohou mít různou podobu. Můžete je zakoupit v jednom kuse, vyrábějí se i volně zaklapávající do sebe, anebo si můžete zakoupit sadu krabiček, které si do zásuvek vložíte. Kdo si rád hraje, může si i vyřezat vlastní. Do skříněk se hodí plastové organizéry.

Kam s drobnými komponenty?

Pro drobné komponenty jako bity, kabelové dutinky, šrouby, hřebíky apod. doporučujeme zakoupit zásuvkové organizéry s přihrádkami.

Spojovací materiál si můžete dát i do uzavíratelných (či neuzavíratelných) plastových boxů do šuplíku, nicméně ve stojících/visacích organizérech jsou přístupnější, a vyberete je pohodlně i jednou rukou bez velkého přemýšlení a orientování se co kde máte. Je také dobré si každou přihrádku samostatně popsat. Pokud máte, využijte např. štítkovač, nebo jakýkoli zalaminovaný tisk. S rychlejší orientací mohou pomoci také různé barvy.

Jsou lidé, kteří si v hromadě nářadí naházené na jedné obrovské kupě vyloženě libují a překvapivě vždycky vědí, co kde mají, a ani jim to neubírá na zručnosti, rychlosti a radosti z práce. Pokud do takové kategorie specialistů zrovna nepatříte, radši se snažte nářadí vždy průběžně vytřídit a uspořádat tak, abyste ideálně co nejméně zapomínali, kam co patří.

Školený personál na pobočkách

22 poboček a přes 10 000 výdejních míst

Široký sortiment ihned k odběru

Aktuality
10x více bodů za dubnové nákupy!

1.4.2025
Když nakoupíš vybrané značky, Tvé body se Ti zdesetinásobí!
Jedinečná nabídka!
Zobrazit všechny

© 2025