UPOZORNĚNÍ

Vážení zákazníci, objednávky na skladové zboží přijaté 19.12. předáme přepravci v pátek 20.12. Objednávky přijaté později, z důvodu inventury centrálního skladu, budeme expedovat od 3.1.2025. Upozorňujeme na změnu otevírací doby našich poboček během vánočních svátků. Děkujeme za pochopení a přejeme vám krásné svátky a úspěšný rok 2025.

253 253 254
Po–Pá: 7:00 – 18:00, So: 7:00 – 13:00
Název nebo číslo produktu, kategorie...
0
Porovnávač
0Košík
ÚvodVelkoobchod a registraceAkceProdejny a kontaktyVše o nákupuBlogKariéraO společnosti
Kategorie produktů
Název nebo číslo produktu, kategorie...
Název nebo číslo produktu, kategorie...
K&V ELEKTRO
Jak funguje AKU baterie – má cenu AKU nářadí, když s ním pracuji jen občas?

Jak funguje AKU baterie – má cenu AKU nářadí, když s ním pracuji jen občas?

AKU nářadí se hodí nejen pro každodenní použití. Vydrží vám dlouho, jen je potřeba se dobře starat o baterii.

Pro dlouhou životnost AKU baterie potřebujeme dodržovat pouze dvě věci. Předtím, než se naučíme, jak se o AKU baterie správně starat, vysvětlíme si, na jakém principu funguje.

Složení a princip funkce Li-Ion baterie

Li-Ion baterie sestává ze dvou elektrod – anody a katody, které jsou oddělené elektrolytem. Anoda je vyrobena z uhlíku a katoda je z kovu. Elektrický proud se vyrábí tak, že si tyto dvě elektrody vyměňují lithiové ionty přes elektrolyt. Ten se skládá z lithiové soli (nejčastěji LiPF6) a organické směsi rozpouštědel (C₃H₄O₃ nebo C₅H₈O₃). Při vybíjení proudí lithiové ionty z anody do katody a během nabíjení se proces obrací. Pokud se k baterii špatně chováme, zničíme si zmíněné materiály.

Udržujte optimální provozní režim 25% - 80%

Základem je udržovat baterii v nabitém stavu od 25 do 80 %. Neměli bychom ji dlouho nechávat na nabíječce na 100 procentech, ani ji uskladňovat v nenabitém stavu. Při plném nabití dochází ke zvýšenému napětí, které může poškodit vodivost elektrolytu. Naopak podnabitou baterii může být obtížné oživit, protože chemické látky v baterii spolu mohou vzájemně reagovat, a změnit tak chemické složení materiálu baterie, což může vést k trvalému poškození baterie.

Elektrolyt totiž ve zvýšeném (či sníženém) napětí může začít oxidovat, rozkládat se a vytvářet nepropustné pevné vrstvy. V důsledku toho všeho vzniká vnitřní odpor, který se projevuje zvýšenou ztrátou energie v podobě tepla, čímž se snižuje doba, po kterou vydrží baterie nabitá.

Rychlonabíjení používejte jen výjimečně, nejlépe vůbec

Při rychlonabíjení dochází k přehřívání baterií tím, že se do článků přivádí velké množství energie v krátkém čase. Poničená vnitřní struktura baterie může obsahovat např. mikropraskliny kvůli tomu, že dochází k expanzi či naopak smrštění materiálů uvnitř baterie. Elektrolyt, jak již bylo zmíněno dříve, začne tvořit plyny a pevné usazeniny, které blokují již zmíněný přenos. Proto doporučujeme používat rychlonabíjení pouze v případech, kdy je to nezbytně nutné.

Repase x oživení baterií

Nefunkční baterie? Můžete ji zkusit oživit či repasovat. Baterie jsou velmi citlivé na manipulaci, a repasi či oživení musí vykonávat pouze kvalifikovaný odborník, aby nedošlo k poškození zařízení nebo k úrazu. Pokud jím nejste, tyto služby vás za obyčejnou 18V baterii mohou vyjít i nad 2 000 Kč. Díky tomu se často vyplatí koupit rovnou nový akumulátor.

Na oživení se nejdříve musí jednotlivě změřit napětí každého článku. Články se musí nabít speciální nabíječkou, dokud nebudou mít všechny stejné napětí.

Jak probíhá repase

Baterie se skládá z bateriových článků. Napětí každého článku se obyčejně pohybuje okolo 2,5 V až 4,2 V. Články jsou zapojeny do série, a tak vytvářejí potřebný násobek napětí.

Při repasi nejdříve zkontrolujeme všechny články, abychom zjistili, který z nich je ten špatný, abychom ho vyměnili. Možnou zajímavostí je, že k tomu, aby baterie nefungovala, stačí i to, že se poničí pouze jeden jediný článek. Články by měly mít podobné napětí, a pokud u některého z nich dojde k výrazné odchylce, může to znamenat poškození nebo přetížení onoho článku. Poškozený článek se tudíž musí vyměnit, k čemuž se může přidat ještě měření kapacity. Po výměně baterie se musí ještě resetovat BMS systém pomocí BMS programátoru (nebo Battery Analyzeru), jinak by si, laicky řečeno, baterka myslela, že je ještě nefunkční.

Na co si dát pozor

Vyberte správný typ AKU baterie

Každý výrobce má svůj typ AKU baterií, i když se může stát, že některé značky jsou spolu v určitých řadách kompatibilní s jinými značkami. Také se prodávají redukce, ale ty se nedoporučují kvůli tomu, že spojují většinou jen póly plus a mínus bez regulace podvybití a hlídání teplot, což je pro AKU baterii riskantní.

Pořiďte si vždy dva akumulátory

Vyplatí se pořídit vždy minimálně 2 baterie, protože jedna je na výměnu. Pokud se jedna vybije, nemusíte čekat, až se nabije, ale jednoduše nasadíte novou a můžete pokračovat v práci. Na našem e-shopu nabízíme renomované značky Bosch, StanleyEMOS.

Jaké vybrat napětí

Napětí u nářadí pro běžné použití se pohybuje často na 18 V. Např. 18V vrtačka s příklepem je dost precizní, ale přitom silná pro přivrtání háčku na obrázek do panelové zdi. AKU nářadí se běžně vyrábí s napětím jako 10,8 V, 12,5 V, 14,4 V, 18 V, 54 V a podobně. Tato napětí jsou výsledkem kombinace napětí jednotlivých článků a jejich počtu. Například při použití 5 článků, každý s napětím 2,5 V, dostaneme celkové napětí 12,5 V. Při dokupování AKU baterií si dejte pozor také na jejich různé tloušťky, které ukazují jejich napětí a kapacitu.

Berte v potaz i kapacitu akumulátoru

Tlustší baterie mají vyšší kapacitu (výdrž). Napětí mají pořad stejné jako ty tenčí akumulátory z příslušné řady. Články jsou totiž zapojeny paralelně, takže se sčítají jen kapacity jednotlivých článků.

Závěrem by se tak dalo říci, že AKU nářadí je vhodné pro každého, i pro ty z nás, kteří nářadí používají jen občasně. Jen si umět vybrat. Můžeme si vybírat z dražších i levnějších značek podle toho, co nám stačí.

Nabíjením a používáním AKU nářadí si degradujeme materiál baterie, ale při dodržování dvou jednoduchých kroků si její životnost můžeme významně prodloužit. To znamená, nenechte kapacitu baterie klesnout pod 25% nabití ani ji nenabíjejte doplna. A nakonec, rychlonabíjení by se mělo používat jen v nejnutnějších případech.

Školený personál na pobočkách

22 poboček a přes 10 000 výdejních míst

Široký sortiment ihned k odběru

Aktuality
10x více bodů za prosincové nákupy!

30.11.2024
Když nakoupíš vybrané značky, Tvé body se Ti zdesetinásobí!
Výhodný balíček!
Zobrazit všechny

© 2024