Na co se soustředit při výběru přímotopu?
Elektrické přímotopy jsou oblíbeným druhem elektrického topení především díky nízké pořizovací ceně a výborné dynamice při vytápění místnosti. Jak se ale zorientovat v široké nabídce přímotopů? A jsou pro vás vůbec tím pravým topidlem?
Nástěnný elektrický přímotop připevněný v pracovně
Co je to elektrický přímotop
Elektrický přímotop bývá též nazýván elektrický konvektor či přímotopný konvektor, což pochází ze slova konvekce znamenající proudění. To odkazuje na jednoduchý princip fungování konvektorů, které jednou částí nasávají studený vzduch, ten ohřejí topným tělesem (horkou spirálou) a následně vypouštějí teplý vzduch mřížkou většinou v horní části přímotopu.
Výběr správného přímotopu
Základním parametrem, podle kterého byste měli přímotop vybírat, je jeho výkon. Orientačně můžete počítat s tím, že pro vytopení 1m2 podlahové plochy budete potřebovat cca 80 W. V potaz je však samozřejmě zapotřebí brát i mnoho dalších kritérií – výšku stropů, stáří budovy či orientaci oken. V nabídce našeho e-shopu najdete elektrické přímotopy s výkonem od 500 W do 3000 W. U některých lze také výkon měnit.
Důležitým hlediskem při koupi přímotopu je, zda chcete nástěnný přímotop, nebo samostatně stojící (přenosný) konvektor. Přímotopy na zeď se většinou používají jako hlavní zdroj tepla, zatímco přenosné přímotopy v drtivé většině případů nejsou určeny pro trvalé vytápění, ale jako přídavný zdroj tepla. Součástí přenosných elektrických přímotopů bývá přídavný ventilátor, který urychluje výměnu vzduchu.
Elektrický přímotop na stěnu v interiéru
Dále při výběru věnujte pozornost stupni krytí, který je označován IP. Pokud hrozí kontakt přímotopu s vodou, měl by mít tento údaj hodnotu minimálně IP24. Všechny přímotopy na našem e-shopu tento požadavek splňují. Zvažte také, jestli potřebujete, aby měl přímotop protimrazovou ochranu či ochranu proti přehřátí, nebo jestli má mít vyšší třídu ochrany (v naší nabídce najdete konvektory s třídou ochrany I a II).
Kromě těchto technických požadavků ale nezapomínejte ani na ty zcela praktické. Berte v potaz rozměr přímotopu, především u přenosných také jejich váhu, hlučnost ale i design.
Plusy a mínusy přímotopů
Kromě relativně nízké pořizovací ceny lze mezi hlavní klady zajisté počítat rychlost, jakou přímotop dokáže místnost vytopit. To oceníte například, když přijedete na prochladlou chalupu, ve které může vytopení kamny či jiným centrálním zdrojem tepla trvat velmi dlouho.
Umožňuje to také snadnější temperování teploty v různých místnostech podle jejího zaměření i preferencí uživatelů místnosti. Nezapomínejte totiž, že pro různé druhy pokojů je vhodná rozdílná teplota. Zatímco do koupelny se doporučuje až 24 °C, pro obývací pokoj je optimální teplota okolo 21 °C a v kuchyni a ložnice pouze okolo 16 °C – 18 °C.
Dále oceníte snadnou montáž, u přenosných přímotopů i jednoduchou manipulaci, bezúdržbovost či dlouhou životnost. Přímotopy se vyznačují prakticky bezeztrátovou přeměnou energie (s přeměnou tepla 90 % a více). To znamená, že dodaný příkon prakticky odpovídá výkonu topení. Někteří uživatele také sahají po elektrických topidlech, protože je považují za bezpečnější než topení plynem či uhlím.
Hlavní nevýhodou elektrických přímotopů je vyšší spotřeba elektrické energie, a tedy i dražší provoz. Přímotopy totiž ohřívají pouze vzduch, ne předměty, stěny a osoby jako infratopení. Pro dosažení rozumné teploty tak musí přímotop zahřát vzduch na poměrně vysokou teplotu. Pokud neplánujete využívat přímotopný konvektor jako doplňkový zdroj tepla ale jako hlavní, pořizujte ho především do pasivních či nízkoenergetických domů.
Elektrický přímotop umístěný v obývacím pokoji
Dalším minusem je, že topná spirála dosahuje vysoké teploty, a dochází tak k přepalování prachu ve vzduchu a nežádoucímu víření vzduchu. To může způsobovat problémy alergikům a osobám s dýchacími obtížemi.
Výběr přímotopů na našem e-shopu
Na našem e-shopu můžete pořídit přenosné přímotopy i přímotopy na zeď několika značek s výkonem od 500 W až po 3000 W.
Mezi zákazníky jsou nejoblíbenějšími přímotopy Airelec Basic Pro české značky K&V Thermo – nástěnné konvektory vyráběné v provedení od 500 W – 2500 W. Ty mají hliníkový topný blok zajišťující čtyřikrát vyšší předávání tepla se zcela tichým provozem. Nabízejí možnost týdenního programování (výběr ze 3 přednastavených denních časových programů) a řadu užitečných funkcí jako je detekce otevřeného okna.
Nástěnný elektrický přímotop Airelec Basic Pro 1,5 kW (vytopí cca 55 m3)
Podobné možnosti nabízí také přímotopy německé společnosti Stiebel Eltron. Přímotopy této značky se podobně jako Airelec Basic Pro vyznačují nadstandardně malou hloubkou pouhých 10 - 13 cm, díky které zabírají minimum prostoru. Nabízejí funkci integrovaného regulátoru, jako je například týdenní časovač, ochrana před mrazem a zjištění otevřeného okna. Přímotopy Stiebel Eltron můžete zakoupit v provedení 500 W – 3000 W.
Elektrický přímotop Stiebel Eltron CWM 1500 U 1500W s výkonem 750 W (vytopí cca 27-30 m3)
Třetí alternativou nabízející nástěnné konvektory je řada Ecoflex firmy Fenix. Vybírejte mezi přímotopy s výkonem 500 W – 2000 W vybavené elektronickým termostatem (přesnost 0,1°C) s pilotním vodičem. Elektrické přímotopy Fenix jsou hluboké pouhých 7,8 cm.
Elektrický přímotop na zeď ECOFLEX TAC 20 s příkonem 2000 W (vytopí cca 70 – 80 m3)
Stojací přímotopy na našem e-shopu disponují ventilátorem urychlujícím ohřívání vzduchu a nastavitelností výkonu ve škále 750 W / 1250 W / 2000 W.
Elektrický přímotop Fenix CH2000B-TURBO 750/1250/2000W
K elektrickým přímotopům si můžete pořídit i vhodné příslušenství. Významné ušetření finančních prostředků přináší pořízení termostatu. Předem zjistěte, jestli má kupovaný konvektor zabudovaný termostat, případně jaké funkce nabízí. Přímotopy totiž často mají pouze jednodušší termostat, který hlídá základní vlastnosti přístroje, například aby nevyhořel. Propojení s kvalitním termostatem vám zajistí lepší regulaci teploty či nastavení vhodných denních či týdenních programů. V případě, že vám u přímotopu nestačí přívodná šnůra, pořiďte si také vhodný prodlužovací kabel.
Jiné možnosti
Pokud sháníte ještě levnější variantu přenosného elektrického topení, podívejte se na naši nabídku teplovzdušných ventilátorů. Naopak v případě, že vám nevadí větší rozměry, vyšší počáteční náklady a hledáte především dlouhodobou úsporu, sáhněte po akumulačních kamnech. Jako oblíbené doplňkové topení slouží také elektrické podlahové vytápění.
Stále oblíbenější se také stávají infra topidla, která nefungují na principu ohřívání vzduchu, ale infračerveným světlem hřejí přímo osoby či objekty. Snadnou manipulaci nabízejí přenosné infrazářiče, nabízíme i nástěnné infrapanely.